Suda Doğum Nedir?

Suda doğum, doğum sürecine özel olarak tasarlanmış sıcak su dolu küvet içinde gerçekleştirilen doğum şekli olarak açıklanabilir. Bu doğum yönteminin tercih edilmesinin en önemli nedeni 37 derece sıcaklıktaki suyun içerisine giren annenin kaslarını gevşeterek stresinin atılmasını sağlamak. 

Suda doğum aynı zamanda annedeki sancıyı ve kaygıyı da azaltan bir yöntem olduğu için tercih edilir. Bunun yanında 9 ay boyunca anne karnında su içerisinde olan bebeğin dünyaya adaptasyonunu kolaylaştırma amacı da taşır. Suda doğum süreci anne adayının özel hazırlanmış bir küvete girmesi ile başlar ve doktor gözetiminde vajinal bir doğum ile bebeğin dünyaya gelmesi ile son bulur. Bu yöntem ile dünyaya gelen bebeklerin diğer bebeklere oranla daha sakin yapıda olduğu söylenebilir. 


Suda Doğumun Avantajları

Suda doğum birçok avantajı olan bebek dünyaya getirme yöntemleri arasında yer alır. Özel bir doğum ünitesinde gerçekleştirilen bu uygulamanın avantajları arasında şunlardan bahsedilebilir:

  • Doğum sırasında oluşabilecek sancıları en aza indirir. 

  • Anne adayını ve bebeğini rahatlatarak süreci kolay şekilde atlatmalarına yardımcı olur. 

  • Vücut ağırlığı daha az hissedilir. Bu da anne adayına kolay hareket kabiliyeti kazandırır. 

  • Doğum süresini kısaltan bir yöntem. 

  • Endorfin salgılamasında artış meydana gelir. Anne adayı daha az ağrı hisseder. 

  • Bebeğin çıkış yaptığı kanalların yumuşaması sağlanır ve esneklik düzeyi artar. 

  • Vajinal bölgede kesi uygulama ihtimali en aza iner. 

  • Suni sancı gibi durumlar gerektirmez. 

Anne ve bebek açısından son derece avantajlı doğum yöntemlerinden biri olduğu söylenebilir. 


Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Suda doğum öncesinde mutlaka gerekli kontrollerin yapılarak yöntemin uygun olup olmadığına karar vermek gerekir. Çoğul gebelik durumu varsa ya da 37 haftanın altında bir gebelik durumu söz konusu ise tercih edilmez. Vajinal kanama ya da aktif enfeksiyon durumlarında suda doğum yapılmaz. Bunun yanında bebeğin henüz doğum pozisyonunu almamış olması ve kilosunun da yüksek olması yine bu doğum yöntemini engelleyen durumlar arasında yer alır. 

Tüm şartlara uygun olan anne adaylarına gereken eğitimler verilir. Daha sonra hazır bir sağlık ekibi, uzman doktor eşliğinde suya girerek devamlı takip neticesinde doğum başarı ile gerçekleştirilir. Bu doğum yönteminde deneyimli ve alanında uzman bir doğum doktorundan yardım almanız büyük bir önem taşır.


Hidroterapi Eşliğinde Travay (Suda Doğum ) Ünitesi

Son yıllarda  dünya çapında yaygınlaşan suda doğum, doğuma özel tasarlanmış suda doğum havuzu içinde gerçekleştirilen alternatif bir doğum yöntemidir.

Derinliği 69 cm olan cadmium, lead ve lateks içermeyen malzemeden üretilen doğum küveti 37 derece sıcaklıktaki su ile  doldurulur ve su da doğum için tasarlanmış suda  çalışabilen özel doplerle bebeğin doğum öncesi son kontrolleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Havuz içerisinde hijyen şartlarını sağlamak için suya ve mikroplara etkili bir bariyer oluşturmak  üzere  tasarlanmış olan liner adı verilen  hijyenik koruyucu kılıf  kullanılır. Bu kılıflar ayrı bir su haznesi görevi görür ve tek kullanımlık olması nedeniyle tam hijyen sağlar. Ayrıca havuz içerisinde entegre bir oturma bölümü mevcut olup doğumdan sonra dinlenme ve bebeğin başını su üstünde tutmak için ideal yüksekliktedir. Doğum anında bir çift baş ucunda,bir çift ayak ucunda ve bir çift oturur pozisyonda kullanmak için ıkınma kolları yer almaktadır. 3 kademede yükseklik ayarlanabilir tasarımı ile doğum küvetimiz anne bebek güvenlik unsurunu en üst düzeyde sağlamaktadır. Geniş hacmi ile anne bebek ve için rahat ve güvenli bir etkileşim alanı sağlar.