Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırma problemi, zor doğumlardan ya da menopozdan sonra görülebilen rahatsızlıklardır. Bunun yanında hiç doğum yapmamış kadınlarda da idrar kaçırma sorunu görülebilir. Günümüzde neredeyse her iki kadından birinde yaşantısının belirli dönemlerinde idrar kaçırma problemi ile karşılaşılıyor. 

Kadınlarda görülen idrar kaçırma kontrol edilemeyen ve istek dışında idrarı tutamama hali olarak tanımlanır. Yaşam kalitesini önemli ölçüde bozan bu problemin tedavisinde idrar kaçırma operasyonu yapılabilir. Hastalığın teşhisi ve yapılacak testler sonrasında uzman hekimler tedavi yöntemine karar verir. 


İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar kaçırma nedenleri genel olarak rahatsızlığın türlerine göre değişir. Hastalığın kalıcı olarak tedavi edilebilmesi ve hastanın yaşam standartlarını yükseltebilmek için detaylı bir kontrol gerekir. Asıl neden bulunduktan sonra tedavi süreci başlatılabilir. İdrar kaçırma türleri ve nedenleri şunlardır:

Stres İnkontinans

Ikınma, öksürme, efor ve egzersiz gibi durumlarda karındaki iç basınç artar. Bu da istemsiz olarak idrar kaçırma problemini ortaya çıkarır. Bu duruma sinirsel uyarım bozuklukları da neden olabilir. Aniden gülme ya da hapşırma sırasında görülebilir. 

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

Bu hastanın aniden idrar sıkışması yaşadığında, aciliyet durumu söz konusu olduğundan kontrolsüz olarak ortaya çıkan bir durum. Bu problem meydana geldiğinde mesane aniden kontrolsüz olarak kasılır. Kaslar ve sinirler arasında bir koordinasyonsuzluk yaşanır. Parkinson, şeker, multipl skleroz gibi sinir uyarı sistemine etki eden hastalıklar bu probleme neden olabilir. 

Karma Tip İdrar Kaçırma

Hastalarda hem sıkışma hem de stres tipi idrar kaçırmanın karma olarak yaşanması durumunda ortaya çıkar. 

Devamlı İdrar Kaçırma

Hastanın idrar konusunda bir hissiyatının olması, saat ya da pozisyon fark etmeksizin idrar kaçırma problemi yaşanması durumu. Sıklıkla geçirilen cerrahi operasyonlar buna neden olabilir. 

Taşma Tipi İdrar Kaçırma

İdrar kesesinde bir depolama kapasitesi vardır. Bu depolama kapasitesi dolduğunda gerçekleşen taşma durumudur. Hastada idrar hassasiyeti olarak oluşmaz ve hasta da aniden rezervin dolması durumunda idrar kaçırmaya başlayabilir. 


Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İdrar kaçırma tedavi edilebilen rahatsızlıklardan biridir. Tedavi metodu ise idrar kaçırma tipine göre değişebilir. Davranış ve kas tedavileri, ilaç tedavileri, cerrahi tedaviler uygulanabilir. Uygulanan tedaviler kalıcı olmakla birlikte hastanın yaşam kalitesini artırmaya yöneliktir.