GENİTAL ESTETİK

Yıllar içinde vajinanın iç ve dış bölgelerinde pek çok değişim meydana gelebilir. Yaş faktörü başta olmak üzere çeşitli durumlara bağı olarak meydana gelen bu değişimler kişiler için hem psikolojik hem de işlevsel problemler oluşturabilir. Bu durum için farklı çözüm yolları arayışında olan kişiler vajina estetiği ile karşılaşır. Vajina estetiği nedir, sorusu da bu noktada sıklıkla araştırılan konuların başında gelir. Günümüzün gelişen tıp teknolojisi vajina estetiği alanının da gelişmesine büyük oranda katkı sağlamıştır. Bu nedenle vajina estetiği noktasında pek çok yöntemle karşılaşmak mümkündür.


Genital estetik, kadınlardaki vulva ve vajina bölgesinde oluşan problemlerin giderilmesi için uygulanan operasyonların tümünü içine alır. Bu nedenle vajinal estetik olarak da bilinir. Genital estetik ameliyatı için pek çok farklı yöntem vardır. Hastaya ve durumuna en uygun yöntem seçilerek sürece başlanabilir. Vajinal estetik ameliyatı çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Labioplasti: İç dudak ameliyatı olarak da karşımıza çıkan labioplasti, genital bölgede yer alan iç dudakların küçültülmesi ve estetik anlamda daha iyi bir form kazandırılabilmesi için yapılan işlemdir.  Labioplasti; hastanın durumu göz önünde bulundurularak genel anestezi ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Vajinal dudakların fazla kısımları çıkartılarak küçültülür ve yeniden şekil verilir.  

Vajinoplasti: Cinsel ilişki sırasında penisi kavrayan esnek bir yapıya sahip olan vajina; yaş, doğum sıklığı, hormon değişiklikleri ve cinsel ilişki sıklığı gibi nedenlere bağlı olarak bu yapısını kaybedebilir. Bu durum kadınların cinsel işlevi, vücut imajı ve yaşam kalitesi üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Vajinoplasti; oluşan bu vajinal boşluğu sıkılaştırmak ve doku kaybını yeniden kazandırmak için yapılan cerrahi işlemdir. Vajina gençleştirme işlemi olarak da adlandırılan vajinoplasti lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilir.

Perinoplasti: Vajinal doğum esnasında bebeğin vajina bölgesinden çıkışını kolaylaştırmak için sıklıkla perine bölgesinde kesi yapılabilir. Bu noktada zorlayıcı bir doğum süreci geçirmek perine bölgesinde ciddi hasarlara yol açabilir. Vajinal estetik işlemleri arasında yer alan Perinoplastinin amacı vajina bölgesinde meydana gelen hasarları onarmak ve vajinaya estetik bir görünüm kazandırmaktır.  


NE ZAMAN RANDEVU ALINMALI?

Genital estetik  ameliyatları

 için başvurmadan bir hafta önce randevu almanızda fayda olacaktır. Unutmayınız ki, adetli dönemde ameliyat yapılamaz. İşlemin adetten temizlendikten hemen sonra veya adetinizden hemen önce yapılması gerekmektedir.