İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

İnfertilite nedir sorusuna çiftlerin istemelerine ve korunmasız ilişki yaşamalarına rağmen doğal yollardan çocuk sahibi olamama durumları olarak yanıt verilebilir. Bir yıl boyunca çocuk sahibi olmak isteyip de doğal bir gebeliğin meydana gelmemesi kısırlık yani İnfertilite olarak tanımlanır. Kısırlığa yol açan birçok farklı nedenden bahsedilebilir. Bu durum kadından kaynaklanabileceği gibi erkekten kaynaklı bir nedenle de ortaya çıkabilir. 

Kısırlık yalnızca Türkiye’de değil aynı zamanda dünya genelinde de birçok çiftin yaşamış olduğu sorunlar arasında yer alır. Sağlıksız beslenmeden kötü yaşam şartlarına kadar birçok farklı nedenle ortaya çıkabilecek bir durum. Fizyolojik sorunlar da en önemli nedenler arasında yer alır. Kısırlığın kadınlarda ve erkeklerde görülme oranları neredeyse aynıdır. 


Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık belirtileri kendini farklı şekillerde gösterir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Aynı zamanda belirtilerin görülmesi kesin olarak kişinin kısır olduğu anlamına gelmez. En önemli kısırlık belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Adet düzensizliğinin meydana gelmesi ya da hiç adet olamama

  • Adet dönemlerinde kadınların çok şiddetli ağrı ve sancılar çekmesi

  • Çok yoğun adet kanaması olması

  • Hamile olunmaması halinde yine de memeden süt gelmesi

  • Aşırı derecede kilo ve hormon bozukluğu yaşanması

  • Aşırı tüylenme ve akne meydana gelmesi

  • Erkeklerde sertleşme gibi cinsel sorunlar olması

  • Erkeklerin çok az meniye sahip olması

  • Genç çiftlerin 2 yıl boyunca korunmamalarına rağmen yine de gebelik durumu olmaması

  • 35 yaş üzerindeki çiftlerin korunmalarına karşın 1 yıl boyunca bebek belirtisi olmaması

Gibi durumlar kısırlığın en önemli belirtileri arasında yer alır. Kısırlık günümüzde büyük oranda tedavi edilebilen bir sorundur. 


Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kısırlık teşhisi konduktan sonra çiftlere tedavi süreci hakkında bilgi verilir. Genelde çiftlerin en çok başvurduğu kısırlık tedavisi yollarından birisi tüp bebek tedavi yöntemidir. Ancak bu yöntem dışında da doğal yollardan gebe kalmakta zorlanan anne adayları için önerilebilecek farklı tedavi yolları da bulunur. Cerrahi işlemler de bu süreçte çözüm olabilecek yöntemlerden biri. Histeroskopi ya da laparoskopi yöntemleri genelde başarı şansı yüksek yöntemler arasında yer alır. Bunların yanında bitkisel tedavilere de başvurulabilir. Ancak bu tedavilerin tamamının uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.